W roku 1805 zniesiono parafie na Śródce, Chwaliszewie i Zagórzu. Ich miejsce zajęła utworzona wówczas Parafia Katedralna. Kościół p.w. św. Małgorzaty na Śródce stał się kościołem sukursalnym dla kościoła parafialnego czyli Katedry. Parafia Archikatedralna do dzisiaj obejmuje swym zasięgiem Śródkę, a znajdujący się tam kościół św. Małgorzaty nadal pełni funkcję pomocniczą. Jakby nie patrzeć, wierni z parafii archikatedralnej mieli i mają do dyspozycji dwie świątynie. Katedra często jest zajęta, odbywają się różne uroczystości, a wtedy Msze św. dla parafian mają miejsce w kościele św. Małgorzaty.
http://www.katedra.archpoznan.pl/index.phpCo do cmentarza, to na forum był już poruszany wątek dotyczący likwidacji cmentarzy parafii św. Jana Jerozolimskiego i cmentarzy parafii Archikatedralnej. Obie parafie miały własne cmentarze, które ze sobą graniczyły - zarówno na Komandorii, jak i przy ul. Krańcowej. Zmarli byli zazwyczaj chowani na swoich cmentarzach parafialnych - odstępstwa od tej reguły były niezwykle rzadkie. Dlatego przypuszczam, że cmentarz na Komandorii utożsamiany jest mylnie jako jeden i należący do pobliskiego kościoła św. Jana Jerozolimskiego, podczas gdy obok istniał też cmentarz parafii Archikatedralnej.
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=672&hilit=jastrz%C4%85b&start=40#p68141Pozdrawiam
Maciej Czarnecki
PS. Małe sprostowanie. Chwaliszewo nie było samodzielną parafią tylko wchodziło w skład parafii przy kościele św. Mikołaja na Zagórzu.