Henryk Krzyżan napisał(a):
Na początku XVIII wieku nie zapisywano imienia Wojciech jak Adalbertus, ale jako Albertus, nie będę się jednak przy tym upierał. Natomiast nazwisko zapisano jako Brdejak przez i, a nie j (Brdeiak), bo tak kiedyś pisano. Zobacz jak jest zapisane "e" w tym samym akcie Valentinus komornik "de", więc to żaden wyraźnie zapisany Brdciak.
Bezsporne jest to że w tym czasie zapisywano imię Adalbertus. Czego nie da się zaprzeczyć wpisami nawet w tej parafii. Dowodów tego jest nadto już nawet w dokonanej przez Henryka (wielkie dzieki przy okazji za to) indeksacji tej parafii. I nie da się zaprzeczyć że w tym czasie był to łaciński zapis imienia Wojciech.
W akcie z 1728 w mojej ocenie był zapis przezwiska Urbana i Reginy brzmiący Brdciak. W tej parafii jest kilka jeszcze zapisów odnoczących się do kwestii Brdciak czy też Brdeiak. Co do spostrzeżen Henryka przemawia bardzo wyrażnie nie budząc wątpliwośći brzmiących zapis z 1725 ur. dziecka Józefa i Doroty Brd
eiak. To sporne c czy e jest bardzo wyrażne że mamy tu e. Możliwe też że to nazwisko/przezwisko ewoluowało i przybierało formy zapisu z środkowym c lub e by w końcu się usystematyzować.