Witam.
Dziennik Poznański.
(link w pierwszym poście tego wątku).
Rok 1859Nr 282, 10.XII.
Str. 4 i dodatek- wiad. miejsc. i potocz.
"Bydgoszcz, 5 grudnia. Tu w Bydgoszczy statystycy niektórzy zajmują się temi czasy porównaniem stanu dzisiejszego mieszczan W. Księstwa Poznańskiego ze stanem ichże za dawnej Rzeczypospolitej Polskiej. Przychodząc w pomoc chwalebnym usiłowaniom, podajemy poniżej spis dóbr ruchomych pozostałych po łyku wielkopolskim z pierwszej połowy wieku siedmnastego, obywatela miasteczka szlacheckiego, z okolic Bydgoszczy. Jest to dokument dosłownie wyjęty z dawnych polskich akt urzędowych, z „Liber Consularis actionum perpetuarum”, miasteczka Łobżenicy, i brzmi jak nastepuje:
Inwentarz dóbr ruchomych po niegdy Janie Paulusiku urzędnie opisany, i ad acticandum przez tutora potomków jego per oblatam do ksiąg miejskich podany.
Actum feria quarta, ante testum Sacratissimi Corporis Christi proximum, Anno Domini MDCXXXXII. Stanąwszy oblicznie przed sławetnym Janem Stefanowskim, bormistrzem Łobżeńskim, i aktami miejskimi, sławetny pan Jędrzej Paulusik, mieszczanin bydgoski, będąc tutorem przyrodzonym a stryjem rodzonym potomków niegdy sławetnego Jana Paulusika, mieszczanina Łobżeńskiego, brata swego rodzonego, pozostałych, podał per oblatam ad acticandum inwentarz dóbr wszystkich, po tymto bracie jego pozostałych, rękoma pomienionego Jędrzeja Paulusika, Adama Paulusika i Adama Włochowicza, własnymi ich podpisany, i trzema pieczęciami podpieczętowany którego series verborum sequitur estque talis.
Actum w Łobżenicy we wtorek po niedzieli Wstępnej A. 1637. Na żądanie potomków po niegdy sławetnym Janie Paulusiku, mieszczaninie Łobżeńskim pozostałych, na imię Jana i Piotra tudzież też i Helżbiety, synów i córeczki po tymto ojcu swym do sukcesyi dóbr po nim pozostałych należący, tudzież też na żądanie uczciwej pani Anny Rymerównej, pomienionego niegdy Jana Paulusika małżonki pozostałej, byli zesłani z obojego urzędu miejskiego Łobżeńskiego sławetni mężowie, jako z Rady Jezierski i Dawid Heimrych, a z Ławice wójtowskiej Jan Bątkowski bednarz, i Jan Freichart cyrulik, ławnicy przysiężni, na inwentowanie albo spisanie porządne, dóbr wszystkich, tak ruchomych jako i nieruchomych, po tymto Janie Paulusiku pozostałych, która to substancya tych rzeczy wszystkich urzędowi w domu nieboszczykowskim jest wykazana, prout sequitur.
Pościel: Pierzyn 16 z różnymi naspami na górze, poduszek 9 z białymi naspami, sadeł 5, płachta taszewa sukienna; koła 4 bose do kolasy, 3 beczki zgrzebi, żyta ćwiercień 19, jęczmienia ćwiercień 4 ½; przędzion cienkich 14 a zgrzebnych 13, garniec gorzałczany i z czapką, 5 różnych kotłów miedzianych, mosiężnych 2, panewki 4, kociełek 1, garniec grzewalny miedziany, półmisków 12, mis 7, osma miednica cynowa, 3 pierzyny czeladne i 4 poduszki. W spiżarni beczka soli, beczka śledzi, 2 wanienki miedziane, 5 konwi miedzianych, i lijek miedziany, para węborków skórzanych, panewek 4 miedzianych i durszlak miedziany, dwie formie do świec blaszane, dwa garnca w kuchni miedziane, 3 wielkie żelazne, brytfanna miedziana, szańdy jedne żelazem oprawne, 3 różny, jedna tarnka mosiężna, roszt, 6 połciów, kocieł piwny, kocieł mały wodny, garniec gorzałczany i z czapką, drybus żelazny, słód piwny mełty w browarze, kamień kowalski do toczenia"...
To tylko mały urywek z tego, co jest wpisane w tym inwentarzu.
Całość zajmuje 1,5 kolumny na stronie 4, i 3 kolumny w połowie strony dodatku.
Jest jeszcze wymienione "zaopatrzenie komory na tyle"; spiżarni; pościeli, która była w komorze izdebnej- "pierzyn 4, poduszek 6 wyjąwszy pościałkę dziecinną i pani gospodyni, która się im w cale zachowuje do używania".
Wymieniona jest cyna, lichtarze, szaty, w tym "białogłowskie", skrzyneczki- tych skrzyneczek jest 2 i "pudłyszko białe", pudełko srebrne, a wszystkie z pierścionkami, kamieniami, monetami, w "kramnicy skrzynia z białym szatami".
Dalej spisano cały skład towaru sukiennego w kramnicy, konie, wozy, bydło, i to co w mielcuchu.
Inwentarz kończy się tak:
"Actum w piątek przed niedzielą Suchą A. D. 1637. Na affectacyą sławetnych panów tak sukcesorów albo potomków nieboszczykowskich, tudzież też i pana Jędrzeja Paulusika, stryja rodzonego tych potomków, także też pana Adama Paulusika i inszych krewnych, po skończeniu pogrzebu spisane są niektóre rzeczy do używania domowego pani Paulusikowej, jako pozostałej małżonce nieboszczykowskiej w domu zostawione. Naprzód zostawa przy JMci panu rotmistrzu srebra nieboszczykowskiego do używania prywatnego jego 6 łyżek srebrnych, item półmisków 10, item miednica mosiężna. Znowu do używania zostawa pani Paulusikowej półmisków 4, item moździerz, item antfas cynowy w izbie, item lichtarz mosiężny przybijany nad antfasem, item laterna czerwona, item panewek 3 i kociołek, item 3 rożny i roszt, item dwa garca miedziane, item durszlak miedziany. W śpiżarni dwie wanience miedziane i lej miedziany, item brutfanna. Słod pszenny cały panowie sukcesorowie zostawują przy pani Paulusikowej zmełty, z którego pozwalają jej piwo zrobić, z którego zrobiwszy go powinna będzie rachunek temu komu będzie należało, uczynić. Przy tych rzeczach domowych pani Paulusikowej do używania zostawionych na affektacyą wyżej omienionych panów stoły domowe są opisane takowe: Na górce zapieczętowany stoliczek sadzony, item w izbie wielgi stolik sadzony, item trzeci biały, prosty, item czwarty biały takowy, item w domu na dole dwa stoły proste, item na górze u pana rotmistrza stół wielki sadzony, item przed stół dwa zydelki małe, trzeci zydelek z poręczem, item dwie ławie proste bez poręcza, item łożek różnej roboty 6, który inwentarz na żądanie wyżej pomienionych osób jest do akt niniejszych zapisany. Andrzej Paulusik. Adam Paulusik. Adam Włochowicz. Oryginał inwentarza tego odebrał od pisarza miejskiego sławetny pan Jan Stefanowski, bormistrz łobżeński, do sequestru swego".
No cóż, taki był los kobiety, żony, matki, w tamtych czasach.
Zapewne pracowała równie ciężko, jak jej mąż, a dostała ledwie okruszek tego, czego wspólnie z mężem się dorobiła.
Dobrze, że chociaż „pościałka dziecinna i pani gospodyni” do podziału nie poszła, no i zastawa.
Zaiste, ta „affektacya” sukcerowów/potomków, w stosunku do swej matki, a żony swego zmarłego ojca, wprost powala
Poniżej trochę informacji związanych z rodziną Paulusik i Łobżenicą.
Zygmunt Raczyński w roku 1620 żeni się z Urszulą Paulusik z Łobżenicy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Raczy%C5%84skiFranciszek Ossoliński w roku 1646 nadaje, na prawie olęderskim, znanemu mieszczaninowi bydgoskiemu Andrzejowi Paulusik, miejscowość Suszkowo (obecnie przedmieście Bydgoszczy Czyżkówko).
Dokument ten zatwierdza król Władysław IV Waza.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Francisze ... %80%931648)
Konflikty i spory w regionie kujawsko-pomorskim-
https://kpbc.umk.pl/Content/151474/Licencje_084_01.pdfstr.36
"W Łobżenicy w latach 1572‑82 działało 171 rzemieślników i 5 przekupniów11. W 1635 r. w mieście tym odnotowano 23 kuśnierzy, 17 sukienników, 25 szewców, 16 piekarzy, 11 bednarzy, 5 zdunów i 16 kowali12. Ważną rolę w życiu miast odgrywały cechy skupiające rzemieślników jednej lub kilku pokrewnych specjalności. W 1619 r. w Łobżenicy funkcjonowało 12 cechów: piwowarów, kramarzy, szewców, krawców, kuśnierzy, zdunów, piekarzy, kowali, ślusarzy, bednarzy, sukienników i czapników".
str. 50-
"Jan Paulusik skarżył się na Maruszę dziewkę o to iż wziąwszy „świętojańskie” od żony jego i zgodziwszy się na służbę w jego domu zmieniła decyzję i nie chce u niego służyć. Urząd zdecydował, że Marusza ma zostać z Miasta wyrzucona i więcej w Łobżenicy ma nie służyć, a świętojańskie ma zwrócić".
Teki Dworzaczka-
Grodzkie i ziemskie > Nakło > Część 1
3635 (Nr. 173) 1624
Sł. Adam Paulusik, s. o. Sł. Stanisł. R. obyw. łobżenic., mocą praw własnych i nabytych od Urszuli Paulusikówny, siostry swej rodz. ż. Zygmunta Raczyńskiego w im. sw. i Sł. Anny Swiniarskiej wd. po ol. ojcu, matki swej, kwit. Jerzego Pudwelsza seniora z 400 zł. (f. 424)
Kamienica Stary Rynek 7 w Bydgoszczy- 1689 właściciele Adam Szydłowski z żoną Anną z d. Paulusik (siostra żony burmistrza Bydgoszczy, Wojciecha Łachowskiego).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica ... BydgoszczyKawałek wykresu Drzewa-
http://www.barbarafamily.eu/webtrees/fa ... 3&ged=2018