Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 10 kwi 2021, 19:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sie 2015, 13:30 

Ja jestem potomkiem Joppów z Krosinka. Polecam mój wątek o Joppach.
[url]
viewtopic.php?f=3&t=2316&p=65777&hilit=jopp#p65777[/url]

PostNapisane: 17 sie 2015, 13:47 

Trochę informacji o wsi Krosinko, gdzie wszystko się zaczęło. Wieś Krosinko, należąca do parafii Połajewo w północnej Wielkopolsce, założył starosta Piotr Czarnkowski w 1555 roku. Sprowadził osadników, którzy po wykarczowaniu znajdującego się tam lasu zaczęli uprawiać ziemię. Skąd sprowadził osadników pozostaje zagadką. Nazwiska noszone przez mieszkańców wskazują na niemieckie pochodzenie. Może przybyli z nieodległej Nowej Marchii?

SŁOWNIK HISTORYCZNO-GEOGRAFICZNY ZIEM POLSKICH W ŚREDNIOWIECZU:
[*]Ok. 1555 [na terenach leśnych należącej do wsi Krosino] powstaje wieś Krosinko, → Uwaga (AE X 131v).
W drugiej połowie XVI w. obok K. powstała wieś Krośninko [obecnie Krosinek, 13 km na SE od Czarnkowa, 2 km na NE od K.]. W 1555 Jakub z Czarnkowa pleb. w Boruszynie zeznał w Czarnkowie przed bpem pozn. Andrzejem Czarnkowskim, że zgadza się na zmniejszenie mesznego kmieciom w Boruszynie (ma ono odtąd wynosić po 2 wiert. żyta i 2 wiert. owsa od kmiecia); bp w zamian za to przyłączył do par. Boruszyn nowo wykarczowaną i nowo osadzoną wieś Krosinko (Kroszinko; AE X 131v). Wbrew temu postanowieniu nowa wieś zw. Krośninko (1563 Krossninko, 1577 Chrosninko) wymieniana jest odtąd w rejestrach poborowych obok wsi K. w par. Połajewo; w 1563 było tam 5 ł. i karczma, a w 1580 4 ł., 2 zagr. i karczma z 1/2 ł. roli; pobór płacił Piotr Czarnkowski kaszt. pozn. (ASK I 5 k. 229v, 699; ŹD 26).[*]

PostNapisane: 15 lis 2015, 21:40 

Witaj Marek!
Nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz,jeśli nie to dla wszystkich zainteresowanych nazwiskiem Jopp

poz.10-występuje nazwisko Jopp

http://www.szukajwarchiwach.pl/92/83/0/ ... hbpOvVSiHw

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament

PostNapisane: 15 lis 2015, 22:26 

Ponownie nazwisko Jopp-poz.7 i dalej

http://www.szukajwarchiwach.pl/92/83/0/ ... o08nhGhOGw

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament

PostNapisane: 15 sty 2016, 11:46 

Dziękuję za informację.

PostNapisane: 18 mar 2021, 21:35 

Moja żona Ewa która jest wnuczką Marty i Walentego Szramy twierdzi że dzieci Marty i Walentego to Józef,Małgorzata,Agata matka Ewy,Teodor,Marta,Franciszek wymienione u Ciebie dzieci to rodzeństwo Marty.

Tadeusz Pertek

PostNapisane: 30 mar 2021, 20:58 

Pertek napisał(a):
Moja żona Ewa która jest wnuczką Marty i Walentego Szramy twierdzi że dzieci Marty i Walentego to Józef,Małgorzata,Agata matka Ewy,Teodor,Marta,Franciszek wymienione u Ciebie dzieci to rodzeństwo Marty.

Tadeusz Pertek

Jestem praprawnukiem Marty i Walentego Szramy :)
Ich córka Malgorzata, to moja prababcia.
Mogę pomóc w drzewie rodziny.

Pozdrawiam serdecznie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1