izabela napisał(a):
Witam Chciałam zdobyć akt zgonu siostry mojego pradziadka. Nie jest to moja krewna w linii prostej więc są trudności, nie mam interesu prawnego. Nie wiem kiedy zmarła, w ogóle mało o niej wiem. Przypuszczalnie znam miejscowość gdzie zmarła. Prawdopodobnie też zmarła młodo, jako osoba niezamężna i bezdzietna. Kto jest więc jej najbliższą rodziną? Kto w takim przypadku może starać się o akt ? Nikt, bo nie miała przodka w linii prostej (dzieci, wnuków)? Nie wiem też czy minęło 80 lat od dnia zgonu.. Jak się do tego zabrać ??
https://wyborcza.pl/7,75400,24382619,ge ... rects=true"Zdjęcie dokumentu to dla genealoga najcenniejsze źródło, gdyż czasami znajdują się w akcie bezcenne dopiski, które nie będą ujęte nawet w odpisie zupełnym. Życie genealoga w zderzeniu z USC nie jest jednak usłane różami, ale i wystającym kolcem, hamującym pasjonackie zapędy genealogów jest Ustawa o ochronie danych osobowych. Obejmuje ona akta urodzeń sporządzone później niż 100 lat wstecz oraz akta małżeństw i zgonów sporządzone później niż 80 lat temu.
W latach objętych ustawą tylko wstępni (każdy przodek) i zstępni (każdy potomek) osoby, której akt dotyczy, mają prawo do uzyskania odpisów lub zdjęć.
W praktyce wygląda to tak, że jeśli brakuje nam aktu urodzenia
siostry babci urodzonej w 1920 roku, to jedynie jej potomek może go uzyskać.
A jeśli siostra babci nie ma potomków, to mamy problem, musimy poczekać jeszcze dwa lata, aż dany rocznik zostanie objęty ustawą o narodowym zasobie archiwalnym, która gwarantuje każdemu dostęp do informacji zawartych w danym akcie."
A w którym roku urodziła się siostra pradziadka?
Na tej podstawie możemy określić, czy nawet jeśli akt zgonu znajdziemy, czy uzyskamy wgląd do tego aktu.
edycjaArtykuł był publikowany:
21 stycznia 2019
autor: Aleksandra Kacprzak