Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 gru 2024, 18:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Millenium 1966
PostNapisane: 15 kwi 2007, 19:25 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 137
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
W 1966 r. mój Ojciec i Wuja robili zdjęcia podczas uroczystości Tysiąc Lecia Chrztu Polski dzisiaj po raz pierwszy zamieszczam te zdjęcia aby wszyscy mogli zobaczyć. Przepraszam za nie najlepszą jakość ale negatywy są w nie najlepszym stanie. Jest jeszcze jeden cały film ale nie wiem czy coś ze zdjęć da się odzyskać.
Zdjęcia dostępne pod adresem
http://millenium1966.republika.pl
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwi 2007, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Sławku!
Dziekuję za bardzo cenną inicjatywę, dzieki której możemy zobaczyć, jak wyglądały słynne Uroczystości Milenijne w Gnieźnie przed 41 laty.
Czterdziestoletnie fotografie też mają swój urok.
Niesamowicie wygląda feretron z fotografią papieża Pawła VI, któremu władze komunistyczne zakazały przyjazdu na uroczyste obchody 1000-lecia chrztu Polski. Dzięki tym fotografiom widzimy jak zmieniły się stroje duchownych i zwykłych mieszkańców Gniezna, jak wyglądał ceremoniał kościelny. Wreszcie, jakże inaczej wygladał teren przed katedrą, bez pomnika Bolesława Chrobrego, zniszczinego przez hitlerowców podczas okupacji.
Wczoraj, 14 kwietnia 2007 r. staliśmy na placu między katedrą a budynkiem muzeum i archiwum, na którym przed czterdziestu jeden laty odbywała się milenijna liturgia. Ksiądz Jerzy Witkowski, gospodarz naszego spotkania opowiadał, że właśnie wczoraj przypadała 41 rocznica jego święceń kapłańskich, przyjętych z rąk Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Cóż za zbieg okoliczności: spotkanie członkow WTG Gniazdo w Archiwum Archidiecezjalnym, wspomniana rocznica i Twoje, Sławku zdjęcia!!!
Z niecierpliwością czekamy na drugą serię zdjęć !
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2007, 11:45 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
Trochę nie w temacie, ale nie znalazłem lepszego. Chodzi mianowicie o sam chrzest. Znalazłem bardzo ciekawy artykuł o różnych koncepcjach na to, gdzie chrzest Polski miałby się odbyć.

http://www.tutej.pl/cms.php?i=15557

W czasie naszych wycieczek cały czas "krążymy" wokół tematu chrztu Polski: Gniezno, Ostrów Lednicki, Giecz...

Swoją drogą, z artykułu najbardziej podobał mi się fragment:

Cytuj:
(...) XV-wieczny czeski kronikarz /chodzi o Sędziwoja z Czechla/ od ceremonii chrztu wyprowadził też nazwę Polska i Polacy. Przed chrztem zwani byli Lechitami. Chrzest był jednak tak ochoczo przez nich przyjmowany, że co chwila pojawiały się okrzyki „polej, polej”. Od tego polewania wodą święconą nazwano Lechitów Polakami


:)

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 lip 2007, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 06 sty 2007, 18:22
Posty: 93
Lokalizacja: Langelsheim (Niemcy)
Witam,
Sprawa "chrzest Poski"?
ostatnio znalazlam artykul Dr. Jerzego Gorzelika na Slaskiej stronie internetowej, ktory co prawda nie utozsamia date roku 863 jako przyjecia chrztu przez Slazakow, ale sugeruje, iz w czasie przejecia Slaska przez Polske na tych terenach proces chrystianizacji byl wysoko zaawansowany.
Oto caly tekst, ktory ukazal sie w dniu 05.07.2007. Na Slaskiej stronie:

"Kontrowersyjny "chrzest Śląska"
Z zaskakująco żywym odzewem medialnym spotkały się obchody rocznicy początków misji świętych Cyryla i Metodego, podjętej w Państwie Wielkomorawskim, anonsowane przez Związek Ludności Narodowości Śląskiej jako jubileusz chrztu Śląska. W świetle wyników badań sytuowanie tego ostatniego w roku 863 jest z pewnością nadużyciem, nie dysponujemy bowiem żadnymi dowodami na przyjęcie w owym czasie chrześcijaństwa przez władców plemion zamieszkałych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Trwają spory co do charakteru związków ziem śląskich z Wielkimi Morawami, a nawet z ich sukcesorem – państwem czeskim.
Odnaleziono wprawdzie na Śląsku materialne świadectwa oddziaływania chrześcijaństwa o wielkomorawskiej proweniencji, są one jednak bardzo skromne i nieliczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że w momencie wchłonięcia krainy przez państwo Polan ok. 990 r., proces chrystianizacji był na jej obszarze stosunkowo zaawansowany.
Dlaczego mimo wszystkich zastrzeżeń warto przypominać o dacie 863? Misja Cyryla i Metodego otwarła nowy rozdział ekspansji chrześcijaństwa w Europie Środkowej – ekspansji, która z czasem objęła także ziemie śląskie. Chronologia procesu chrystianizacji była na tym terenie inna niż w państwie Polan, którego władcy przyjęli chrzest zanim opanowali Śląsk. Dzieje tego ostatniego warto rozpatrywać w szerokim, środkowoeuropejskim kontekście, z uwzględnieniem tak często lekceważonych związków z obszarem czesko-morawskim. Owe związki pozostawiały na przestrzeni stuleci trwały ślad w postaci pomników kultury materialnej, jak cieszyńska rotunda – najstarszy zachowany obiekt zachodniej architektury w geograficznych ramach historycznego Górnego Śląska – wpisująca się w krąg budownictwa południowych sąsiadów, czy nagrobki książąt piastowskich w Opolu, zrealizowane przez przybyły z Pragi warsztat rzeźbiarski.
Zachowując stosowny dystans do prób mitologizacji śląskiej historii powinniśmy pamiętać, że nie zaczyna się ona w momencie aneksji krainy przez Piastów i nie kończy wraz ze złożeniem hołdu lennego królowi czeskiemu przez miejscowych książąt.
Dr Jerzy Gorzelik "

Mysle, ze ta sprawa nalezaloby sie zajac i wyjasnic. A spory odnosnie czy w Poznaniu, Gnieznie , czy innych rejonach jest pozbawione wszelkich podstaw bez jakichkolwiek historycznych uwarunkowan.
Jezeli historycznie potwierdzi sie , ze na Slasku, ktory nigdy nie byl ani Czeskim, ani Austriackin, ani Niemieckim, ani Polskim?, a dzis lezy w granicach Polski to nalezaloby przyjac iz chrzesijanstwo w Polsce zaczelo sie na Slasku. Chyba, ze Slask to nie Polska?!
Pozdrowienia andreas


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lip 2007, 00:14 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
andreas napisał(a):
Witam,
Sprawa "chrzest Poski"?
ostatnio znalazlam artykul Dr. Jerzego Gorzelika na Slaskiej stronie internetowej, ktory co prawda nie utozsamia date roku 863 jako przyjecia chrztu przez Slazakow, ale sugeruje, iz w czasie przejecia Slaska przez Polske na tych terenach proces chrystianizacji byl wysoko zaawansowany.

Działalność misyjna na jakimkolwiek terenie a "chrzest" to dwie, zupełnie inne sprawy. Tezy pana dra Gorzelika nie wnoszą nic nowego. Nawet jeśli rzeczywiście wpływy Cyryla i Metodego sięgały na teren Śląska (co jest tylko hipotezą) to chrystianizacja państwa zaczęła się od chrztu jego władcy. A dyskusja, gdzie dokonało się to wydarzenie nigdy nie znajdzie 100% rozwiązania. Zwolennicy poszczególnych lokalizacji mogliby zostać przekonani tylko jednoznacznym zapisem, a taki się nie zachował. Dyskusja więc toczy się wokół przytaczanych różnych argumentów, ale tak na prawdę nikt nikogo nie słucha, tylko powtarza swoje tezy. Dla mnie przekonujące są najnowsze badania archeologiczne, które współbrzmią z zapisem historii o pierwszym biskupie na ziemiach polskich - Jordanie, który przybył tu w roku 968 - dwa lata po chrzcie władcy.
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL