Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 maja 2024, 23:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2010, 15:44 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2010, 13:42
Posty: 2
Witam,

Zarejestrowałem się na tym forum z nadzieją, ze z Państwa pomocą uda mi się ustalić powstańcze losy mojego pradziadka Andrzeja Kubiaka.
Może najpierw napisze co wiem:

Pradziadek brał udział w I. wojnie po stronie niemieckiej. Został odznaczony Żelaznym Krzyżem - tu moje pierwsze pytanie gdzie szukać, za co ów krzyż dostał?
Pod koniec wojny uciekł i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim prawdopodobnie w rejonach Inowrocław-Złotniki Kujawskie-Nowa Wieś i chyba Bydgoszcz(?)
Następnie brał udział w wojnie obronnej 20 roku. Został odcięty na Ukrainie wraz z pociągiem pancernym i wracał do Złotnik na piechotę z Ukrainy. W '39 wywieziono go na roboty do Niemiec.
Jak znajdę w domu stare zdjęcie pradziadka w mundurze Powstańczym to je zeskanuje i podlinkuje, może to coś pomoże.

Chciałbym się dowiedzieć przede wszystkim gdzie szukać informacji, w jakiej jednostce służył, gdzie walczył. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę i pomoc.


pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, 16:40 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Proszę podać skąd był dziadek, bo z reguły powstańcy wstępowali do oddziału miejscowego.
Inowrocław i Złotniki są dobrze opisane, szanse są.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2662
Lokalizacja: Poznan
Mozna napisac do Archiwum Wojskowego w Warszawie, ja dostalam papiery o moim dziadku Powstancu Wlkp. wlasnie od nich.
Adres znajdziesz na internecie.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2010, 16:25
Posty: 3
Niestety, nie mam odpowiedzi na Twoje pytania.
Sama mam natomiast zapytanie czy wiesz jak sie nazywal ten pociag pancerny?Moj ojciec bral udzial w wojnie 20 roku w pociagu pancernym Danuta, a predtem byl W rusznikarni na poznanskiej Lawicy. Byc moze Twoj dziadek byl w tej samej zalodze. To ciekawa dla mnie informacja, ze tym pociagiem na poludniowym wschodzie, tam byla konarmia Budionnego. Czy slyszales cos o tym od rodziny?
Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2010, 22:43 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2010, 13:42
Posty: 2
Przy najbliższej wizycie u dziadka postaram sie dopytać o szczegóły losów jego ojca.
Do archiwum wojskowego jeszcze nie pisałem, dobry pomysł, dzięki za radę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2010, 09:33 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Witam!
Losy twojego pradziadka bardzo są podobne do losów mojego.
Krzyż żelazny w I wojnie, powstanie w Inowrocławiu, wojna na wschodzie.
Nie wiem jak i gdzie szukać informacji o powodach dla których przyznano dany krzyż,
ale z tego co się zorientowałem rozdawano je w dużych ilościach.
Mój dziadek był ponoć zatruty w jakimś ataku gazowym, gdzieś we Francji i za to chyba dostał krzyż.
Co do powstania w Inowrocławiu to pisałem ostatnio w temacie "Krusza Podlotowa"
W Inowrocławskiej bibliotece można przejrzeć mikrofilm z Dziennika Kujawskiego z 6 Stycznia 1939, który to numer w całości poświęcony był rocznicy powstania,
i zawiera wspomnienia wielu osób uczestniczących w Inowrocławskim epizodzie powstańczym.
W tym numerze zaczyna się również cykl wspomnień ks. Morkowskiego, pod tytułem "Rycerskie przebudzenie na Kujawach"
w czternastu kolejnych odcinkach można przeczytać ciekawy opis powstania w okolicach Inowrocławia.
W tamtejszej bibliotece ma się również znajdować lista powstańców z Inowrocławia, sporządzona przez jednego z nich.
Lista oczywiście nie pełna, jak wszystkie z takich list, bo zryw był na tyle spontaniczny, że nie wszystkich uczestników spisywano.
Niestety jeszcze nie dotarłem do tej listy. Zdaje się, że tamtejsza biblioteka regionalna właśnie ją dygitalizuje.
(Gdybyś dotarł do niej wcześniej ode mnie. prześlij proszę)
Co do wojny na wschodzie przeglądałem wczoraj w Kujawsko Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej
"Zajęcie Małopolski wschodniej i Wołynia w roku 1919 : z 5 szkicami"
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... lp=1&QI=!${query.QueryId}
Była tam jakaś wzmianka o pociągu pancernym.
Bardzo prawdopodobne, że przy dokładniejszej lekturze odnajdziesz nazwę jednostki.

Pozdrawiam
i życzę powodzenia w poszukiwaniach.
Podziel się sukcesami.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2010, 11:38 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2010, 20:48
Posty: 10
Poza epizodem rosyjskim to mój pradziadek miał życiorys niemal analogiczny do LOKSA. A dla ciebie nie mam najlepszych wiadomości. Otóż: Wymienione Nazwisko twojego pradziadka nie figuruje w indeksie nazwisk zamieszczonych w "Słownik Biograficzny Uczestników Powstania Wielkopolskiego Frontu Północnego (Nadnoteckiego) 1918-19", wprawdzie wydany niedawno, ale w nim brakuje nie tylko tego nazwiska, dlatego zapraszam po znalezieniu dokumentów pradziadka do opracowania jego biogramu, lub tylko chęci takiego opracowania, do Dyrektora GOK Nakło pana Sławomira Łaniewskiego.
Poszukaj jeszcze wśród pasjonatów powstania w rejonie Ina. Zyczę sukcesów. Spróbuj na podstawie dokumentów z armii pruskiej, ja znalazłem trop, reszta dedukcja.
Natomiast co do pociągu pancernego: To problemem mojego pradziadka, się zainteresowałem ze względu na pomnik poświęcony powstańcom w miejscowości Zamość k/Rynarzewa. Historię tego pociągu znam ale z "drugiej ręki", mimo że brałem udział w jego odsłanianiu z wnukiem powstańca. Po dokładne dane odsyłam do szkoły w Rynarzewie, adres meilowy podam, na priv.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL