Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 gru 2024, 07:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 wrz 2021, 15:03 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański-
https://polona.pl/press/dziennik-poznan ... 2Nzk/1859/

Rok 1859.

Nr 138, 18.VI.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 17 czerwca. Czytamy w gazetach następujące obwieszczenie hrabiego Waldersee, jenerała komenderującego piątym, to jest poznańskim korpusem:
„Rozkaz najwyższy JKW. Księcia Rejenta z dnia 14 czerwca rozporządza mobilizacyą korpusów armii: gwardyi, 3, 4, 5, 7 i 8. Podając to do wiadomości publicznej, wydaję rozkaz do wszystkich nie znajdujących się tak za, jako też bez urlopu w miejscu zamieszkania wojskowych ze stanu urlopowego, aby niezwłocznie zgłosili się do swych władz przełożonych landwerowych. Przeciw nieposłusznym postąpi się wedle surowości praw wojskowych. Poznań, 15 czerwca 1859.”

Nr 143, 25.VI.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 24 czerwca. Ruch wojskowy wywołany w mieście i na prowincyi przez rozporządzoną mobilizacyą armii, nie ustaje. Wciąż przeciągają większe lub mniejsze oddziały powołanych pod broń landwerzystów, świeżo rekwirowanych koni itd. Drugie powołanie landwery nie otrzymało dotąd rozkazu stawienia się pod chorągwie.
- Z powodu kwaterunku wojskowego przyszło podobno do żwawej korespondecyi spornej pomiędzy magistratem miasta Poznania a królewską rejencyą poznańską. Magistrat miasta, który w zwykłym rzeczy porządku pobierał z jednej strony od administracyi wojskowej pewne wynagrodzenie kwaterunkowe, serwisem zwane, z drugiej strony rozdzielał to wynagrodzenie pomiędzy właścicieli domów, którzy w zamian obowiązani byli dostarczać kwater dla załogi, magistrat, zmienił w skutek nastąpionej mobilizacyi, ten system kwaterunku. W porozumieniu z radą reprezentantów miasta, rozporządził on, że nadal kwaterunek już nie na samych właścicieli domów ale na wszystkich lokatorów ma być w naturze rozkładany, a to bez żadnego wynagrodzenia, ponieważ z chwilą nastąpionej mobilizacyi administracya wojskowa przestaje płacić miastu serwis kwaterunkowy. Otóż podobno rejencya nie zupełnie się na tę zmianę systemu zgadza, żadając, żeby magistrat po dawnemu obmyślał kwatery dla wojska

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 wrz 2021, 17:41 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.
Dziennik Poznański- link powyżej.

Nr 153, 8.VII. 1859.

Str. 1- Królestwo Polskie.

Warszawa, 3 lipca. Gazety warszawskie ukończyły wreszcie oddruk bardzo obszernej ustawy o powinności zaciągowej w Królestwie Polskiem. Ustawa ta, podpisana przez cesarza dnia 15 marca r. b., nie rozciąga się na cesarstwo i zmienia tylko dotychczasowy sposób poboru do wojska w Królestwie, żadnej nie zaprowadzając zmiany w innych szczegółach powinności wojskowej, mianowicie co do czasu trwania służby żołnierskiej i t. d. Odsyłając bliżej w tej sprawie interesowanych do Dziennika praw i do gazet warszawskich, gdzie cały tekst nowej ustawy zamieszczony, ograniczamy się tu na podaniu głównych zarysów nowego prawa.
Wedle świeżo ogłoszonej ustawy ulegają powinności zaciągowej wszyscy mieszkańcy Królestwa od lat 20 do 30 nie objęci poniżej wyszczególnionemi wyjątkami. Powinności tej dopełniają oni przez losowanie, przez dostawienie zastępców lub przez okupienie sobie tak nazwanego kwitu zaciągowego. Żydzi nie są wolni od powinności. Cała ludność spisowa dzieli się na okręgi spisowe, spisowi zaś każdego okręgu dzielą się na pewne kategorye, stósownie do lat i stosunków rodzinnych.
Zaciągowi wojskowemu nie ulegają: szlachta rosyjska, nowa szlachta polska, z dawnej dziedzicznej szlachty ci co wysłużyli 10 lat w służbie cywilnej; dalej duchowni, cudzoziemcy, menonici i bracia morawczycy, żydzi przyjmujący religią chrześciańską. Co do tego ostatniego punktu godne jest uwagi, że ustawa chcąc tym przywilejem skłaniać żydów do przechodzenia na religią chrześciańską, przypomina dawne prawo rzplitej polskiej, wedle którego każdy neofita tem samem szlachcicem zostawał. Nadto zaciągowi nie ulegają urzędnie: osoby posiadające stopnie uniwersyteckie, wójci gmin, pocztylioni, osoby zatrudnione w rządowych zakładach górniczych i przy drogach żelaznych, profesorowie, guwernerzy, organiści, lekarze, aptekarze, weterynarze, felczerzy, budowniczowie i jeometrzy, w sztuce swojej celujący rzeźbiarze, malarze i mechanicy, artyści teatrów warszawskich, rabini, żydzi-rolnicy, uczniowie różnych wyższych rządowych zakładów edukacyjnych, jedynacy, jedyni synowie pozostali po oddaniu innych do wojska, wnukowie wybrani przez dziada lub babkę którym dzieci pomarły, wdowcy mający dzieci małoletnie, głowni opiekunowie, patentowani wychowańcy marymontskiego instytutu gospodarstwa wiejskiego.
Spisowi dzielą się na cztery kategorye, wedle wieku swego i stosunków rodzinnych. Ponieważ do losowania pociągają spisowych kategoryami, zaczynając od pierwszej, a następnie na przypadek tylko potrzeby zachowując, idzie więc ztąd, że im kto w dalszej kategoryi pomieszczony, tem mniejszy ma widok być wziętym do wojska. Do 1szej kategoryi należą wszyscy spisowi od 20 do 22 lat; do drugiej kategoryi spisowi od 23 do 30 lat, ale tylko bezżenni lub bezdzietni; do 3ciej kategoryi spisowi od 23 do 30 lat, mający dzieci, lecz nieposiadający większych gospodarstw rolnych; do 4tej wreszcie kategoryi należy reszta spisowych.
Podział na okręgi spisowe ma tylko na celu porządek rozkładu i odbywania zaciągu wojskowego. Te spisowe okręgi są trojakie: ziemskie, miejskie i żydowskie. Okrąg spisowy ziemski ma obejmować 10,000 spisowych z pomiędzy ludności wiejskiej; okręgi miejskie i żydowskie stanowią się wedle dogodności miejscowych bez względu na liczbę dusz.
Ustawa wyszczególnia następnie osoby i władze którym poruczają się czynności i obowiązki dotyczące spełnienia powinności zaciągu wojskowego, wyłuszcza dalej czynności przygotowawcze przed ogłoszeniem poboru, sposób odbywania rewizyi spisowych i przechodzi wreszcie do samejże czynności poborowej.
Rozkład poboru w taki odbywa się sposób. Skoro komisya spraw wewnętrznych otrzyma polecenie poboru, układa ogólny rozkład, ile każda gubernia winna dostarczyć nowo-zaciężnych w stosunku do swej ludności i takowy rozkład przesyła rządom gubernialnym. Rząd gubernialny układa znów ogólny rozkład dla swej guberni, ile każdy okręg spisowy ma dostarczyć nowo-zaciężnych i jakiej kategoryi oraz jakiego wieku spisowi w losowaniu uczestniczyć mają. Przyjmuje się przytem za zasadę, że na jednego nowo-zaciężnego którego dostawić potrzeba, należy powołać przynajmniej 6 spisowych do udziału w losowaniu. Powołuje się do tego naprzód spisowych 1szej kategoryi, jeśli tych nie starczy, spisowych 2giej kategoryi w porządku wieku, i tak dalej.
Losowanie odbywa się jak następuje. W dzień oznaczony przyprowadzają sołtysi i ławnicy do punktu zbornego każdego okręgu, wszystkich spisowych w myśl powyższego rozkładu do losowania powołanych. W urnę losową kładzie się tyle numerów ile spisowych do losowania przywołano i każdy wyciąga sam z urny jeden numer. Za spisowych nieobecnych wyciągają osoby umocowane lub sołtysi. Wszyscy ci którzy wyciągnęli numera, poczynając od 1go aż do cyfry odpowiadającej liczbie rekrutów dostawić się mających z okręgu, oddawani są do wojska. Reszta liczy się do zapasowych podług starszeństwa numerów.
Ustawa rozszerza się następnie nad organizacyą urzędów rekruckich, którym odbiór nowo-zaciężnych poruczony.
Co do zastępstwa przez które spisowy uwolnić się może od służby wojskowej, zastępstwo to jest dwojakiego rodzaju: jedne sam spisowy obmyśla, w drugiem rząd pośredniczy. Co do pierwszego, każdy spisowy może dać za siebie zastępcę, a każdy mogący rozporządzać swoją osobą i nieznajdujący się w 1szej kategoryi spisowych, może być takim zastępcą. Spisowi jednego okręgu mogą się także mieniać ze sobą na wyciągnięte numera. Co do drugiego, to jest zastępstwa w którem rząd pośredniczy, jest ono w następujący sposób urządzone. Każdy mogący rozporządzać swoją osobą i nienależący do 1szej kategoryi spisowych może się wynająć za ustanowioną raz na zawsze cenę do służby wojskowej. Urząd rekrucki przyjąwszy takiego ochotnika do służby wojskowej i oddawszy komu należy, przesyła rządowi gubernialnemu pokwitowanie z odbioru ochotnika. Rząd gubernialny płaci gotówką za każde takie pokwitowanie 400 rubli sr., z których 300 rub. sr. dostaje zastępca do własnej dyspozycji, 14 rub. sr. odsyła się władzy wojskowej dla dołączenia do spółkowych jego funduszów, a 85 rub. sr. składa się w Banku polskim na procent od procentu, i powstały ztąd fundusz otrzymuje ów ochotnik po wyjściu z wojska, lub w razie jego śmierci spadkobiercy jego. Otóż rządy gubernialne mają zapas takich kwitów zaciągowych, z których każdy reprezentuje ochotnika już w wojsku służącego, i odprzedają je napowrót za 400 rub. sr. każdemu kto ich potrzebuje. Nabywca takowego kwitu zaciągowego wolny jest na zawsze od obowiązku służby wojskowej, na co otrzymuje świadectwo.
Ustawa kończy się wyliczeniem tych spisowych, którzy bez losowania i bez wolności zastępstwa oddawani być mają po prostu do wojska na rachunek przyszłego poboru. Należą tu niestawający do rewizyi lub losowania, zbiegli przed zaciągiem wojskowym i spisowi udający chorobę lub kalectwo dla uchylenia się od zaciągu.
Otóż jest treść ustawy zaciągowej, która lubo dotychczasowego 15letniego czasu służby w niczem nie zmienia, wielkim jest wszelako postępem i znacznie łagodzi okropną perspektywę jaka się przy każdej brance całej niemal ludności męzkiej otwierała.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2021, 17:34 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański, rok 1859.
https://polona.pl/press/dziennik-poznan ... 2Nzk/1859/

Nr 157, 13.VII.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 11 lipca…
- W niem. Gaz. Pozn. czytamy następujące szczegóły tyczące się wymarszu wojsk V korpusu: „Z dniem jutrzejszym (12 lipca) rozpoczyna się istotny wymarsz V korpusu armii, który mniej więcej za dwa tygodnie stanie w okolicach Moguncyi. Jutro bowiem opuszcza nas 7 pułk liniowy, za którym niebawem wyruszy 2 (przyboczny) pułk huzarów. Większa część korpusu odbędzie kilkudniowe marsze aż do miejsca ambarkowania swego. Miejscami takiemi są: Leszno, Głogów, Legnica, Zgorzelice, Żegań i Wrocław, a dyrekcya wojska pójdzie na Drezno, Lipsk, Hof, Bamberg, Wyrcburg i Frankfurt nad Menem. Tu w samym Poznaniu ambarkowanie nie nastąpi; jedynie komenda jeneralna korpusu ze sztabami 10 dywizyi piechoty i 5 kawaleryi, jako i 19 i 20 brygady piechoty i 9 i 10 brygady kawaleryi wprost ztąd koleją na miejsce przeznaczenia swego się udadzą. O ruchu tym wojska utworzyć sobie możemy choć w przybliżeniu obraz, jeżeli zważymy, że 38,000 żołnierza, przeszło 12,000 koni i blisko 1000 wozów, nie rachując w to 70 dział, w pochód się uda, i że do ich przewiezienia potrzeba mniej więcej 120 pociągów z przeszło 8000 wozami”.

- Czytamy w niem. Gaz. Pozn. z Leszna, 8 lipca. W zeszły wtorek dwa tutejsze szwadrony drugiego pułku landwery huzarów udały się do Krobi, aby się tamże połączyć z innemi szwadronami, które z Poznania przybyły. Wczoraj z rana tutejszy trzeci batalion trzeciego pułku landwery gwardyi nas opuścił udając się w trzech krótkich marszach do Głogowa, ztamtąd dawnym traktem na Zielonagórę, Krosno itd. do Berlina, gdzie ma stanąć 22 b. m.

Nr 164, 21.VII.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 20 lipca. Batalion landwery gwardyi dnia jutrzejszego przybywa znowu do Leszna, skąd zapewne wkrótce do domu rozpuszczonym zostanie. Dziś przybył do Poznania pułk siódmy.

Nr 171, 29.VII.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 28 lipca.
-Niemiecka Gaz. Pozn. dowiaduje się, że najwyższym rozkazem gabinetowym demobilizacya piątego korpusu na 1go sierpnia została rozporządzoną. Szczegóły bliższe niewiadome.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2021, 12:26 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański, rok 1859.
https://polona.pl/press/dziennik-poznan ... 2Nzk/1859/

Nr 177, 5.VIII.

Str. 3, 4- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 4 sierpnia…
- Czytamy w niem. Gaz. Pozn.: Z pewnego źródła dowiadujemy się, że dotychczasowe uzupełniające bataliony (Ersatzbataillone) wcielone być mają do batalionów landwery. Składać się będą z ochotników, którzy przy obecnej demobilizacyi dobrowolnie pozostają przy wojsku, z rezerwistów służących czwarty rok i z rekrutów teraz powołanych. W ten sposób bataliony landwery będą miały po 500 ludzi, a do każdej kompanii ma by komenderowanych 3 oficerów z wojska liniowego. W skutek uruchomienia wojska mianowani komendanci pułków landwery nie tracą swych komend. Z kolumn pociągowych pozostają każdy około 200 koni. Zamiast trzech bateryi artyleryi polowej, które dotychczas w Poznaniu garnizowały, będzie tylko stała jedna, która jednakże zapewne liczniejszą będzie. Przy pułkach kawaleryi mają być utworzone szwadrony uzupełniające, z których każda ma liczyć po 100 koni.

Nr 201, 3.IX.1859.

Str. 4- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 4 września…
- Rozporządzeniem wyższem nakazany został w tym roku drugi nadzwyczajny pobór rekrutów i w tym celu odbędzie departamentowa komisya poborowa (Ersatz – Kommission) w okręgu 19 i 20 brygady piechoty swe posiedzenia jak następuje: A. W okręgu 19 brygady piechoty: 8 września dla miasta Poznania w Poznaniu, 9 dla powiatu poznańskiego tamże, 12 dla powiatu średzkiego w Środzie, 14 dla powiatu obornickiego w Obornikach, 16 dla powiatu szamotulskiego w Szamotułach, 19 dla powiatu bukowskiego w Nowym Lutomyślu, 21 dla powiatu międzychodskiego w Międzychodzie, 23 dla powiatu międzyrzeckiego w Międzyrzeczu, 26 dla powiatu babimostskiego w Babimoście, 28 dla powiatu kościańskiego w Kościanie. B. W okręgu 20 brygady piechoty: 12 września dla powiatu wrzesińskiego we Wrześni, 14 dla powiatu śremskiego w Śremie, 16 dla powiatu pleszewskiego w Pleszewie, 19 dla powiatu ostrzeszowskiego w Kempnie, 21 dla powiatu odolanowskiego w Ostrowie, 23 dla powiatu krotoszyńskiego w Krotoszynie, 26 dla powiatu krobskiego w Rawiczu, 28 dla powiatu wschowskiego we Wschowie.

Nr 223, 30.IX.1859.

Str. 4- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznan, 28 września. Czytamy w niem. Gaz. Pozn., że tegoroczne jesienne zgromadzenia kontroli odbędą się dla wojskowych, należących do 3 i 4 kompanii 18 pułku landwery w następującym porządku: Przy 3 kompanii w Poznaniu 10 października dla rezerwistów wszelkich gatunków broni; 11 dla piechoty pierwszego powołania; 12 dla gwardyi, kawaleryi, artyleryi, pionierów i strzelców pierwszego powołania; 13 dla piechoty drugiego powołania; 14 dla landwerzystów wszelkiej innej broni drugiego powołania, oraz dla wszystkich aptekarzów, pomocników lazaretowych, dozorców chorych i żołnierzy trenu*; 17 nareszcie w Krzesinach dla wszystkich wojskowych obwodu wiejskiego. Przy 4 kompanii: d 3. w Chojnicy, 4 w Wargowie, 5 w Tarnowie, 6 w Dąbrówce, 7 w Stęszewie, 8 w Poznaniu, wszędzie razem dla rezerwistów i landwerzystów 1 i 2 powołania.

*tren- tabor wojskowy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tren

Nr 261, 15.XI.1859.

Str. 1.

W nrze 268 Staats – Anzeigera czytamy rozporządzenie z dnia 11 maja r. b., wydane wspólnie przez ministerstwo spraw wewnętrznych, wojny i oświecenia, na mocy którego prawo katolików, sposobiących się po gimnazyach, uniwersytetach i seminaryach do stanu duchownego, odstawki od wojskowości aż do skończonego 25 roku ich życia, przedłużone zostało na dalsze 5 lat, tj. na rok 1860, 1861, 1862, 1863 i 1864. Rozporządzenie to zawiera nadto zastrzeżenie, że uprawnieni w tej mierze odstawieni być mają aż do 1 kwietnia tego roku, w którym kończą 26 rok życia.

Nr 275, 1.XII.1859.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 30 listopada…
- Ner 48 Dziennika Urzędowego rejencyi poznańskiej ogłasza najwyższy rozkaz gabinetowy z dnia 22 września rb. tyczący się równouprawnienia szkół realnych z gimnazyami co do służby wojskowej jednorocznej.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2022, 17:01 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański
https://polona.pl/press/dziennik-poznan ... 2Nzk/1860/

Rok 1860.

Nr 24, 29.I.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 28. stycznia. Kr. komisya naboru wojska dla miasta Poznania wydała pod datą 21 b. m. następujące obwieszczenie:
„Wzywają się rezerwiści i landwerzyści pierwszego powołania, którzy tu w Poznaniu zamieszkują lub przebywają, a przy nastąpić mogącem powołaniu pod chorągwie z powodu stosunków domowych na uwzględnienie liczyć chcą, ażeby się z podaniami swemi dostatecznie uzasadnionemi aż do dnia 8 lutego r. b. w magistracie tutejszym zgłosili, gdyż na późniejsze wnioski żaden wzgląd miany nie będzie. Rozpoznawanie podań reklamacyjnych nastąpi przy rewizyi kantonistów od dnia 11 do 17 lutego r. b. w południe o godzinie 12 w domu Żychlińskiego przy ulicy Fryderykowskiej pod nr. 28 położonym, gdzie intersentom oraz dozwolono osobiście zgłosić się”.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2022, 16:17 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański.
(link powyżej).

Rok 1860.

Nr 30, 7.II.


Str. 2.

Berlin, 5 lutego…
- W uzbrojeniu wojska pruskiego zajdą w krótkim czasie, jak tu powszechnie utrzymują, nader ważne zmiany. W batalionów strzelców i w lekkiej piechocie, zniesione będą zupełnie dotychczasowe kordelasy, które zastąpią też same francuskie bagnety sieczne, których wartość poznano w ostatniej wojnie włoskiej. Bagnety te zamówione są już podobno w fabrykach nadreńskich. Podobnież ćwiczenia żołnierza i obroty wojskowe mają się odbywać na przyszłość zupełnie na sposób francuski. Wykształcenie samodzielne żołnierza ma się stać głównem zadaniem wojskowem i zastąpić tak zwaną służbę paradową, na którą w wojsku pruskiem dotychczas najwięcej zwracano uwagi.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2022, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański.
(link powyżej).

Rok 1860.

Nr 45, 24.II.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 22 lutego. Departamentowa komisya do wybierania rekrutów odbędzie swe czynności w roku bieżącym w obwodzie 19 i 20 brygady pieszej w następujących dniach:
a) W obwodzie 19 brygady pieszej: dnia 29 lutego i 1 marca dla okręgu miasta Poznania w Poznaniu, dnia 2 i 3 marca dla okręgu wiejskiego poznańskiego w Poznaniu, dnia 5 i 6 marca dla powiatu średzkiego w Środzie, dnia 8 i 9 marca dla powiatu obornickiego w Obornikach, dnia 12 i 13 marca dla powiatu szamotulskiego w Szamotułach, dnia 15 i 16 marca dla powiatu bukowskiego w Nowym Tomyślu, dnia 19 i 20 marca dla powiatu międzychodzkiego w Międzychodzie, dnia 22 i 23 marca dla powiatu międzyrzeckiego w Międzyrzeczu, dnia 26 i 27 marca dla powiatu babimostskiego we Wolsztynie, dnia 29 i 30 marca dla powiatu kościańskiego w Kościanie.
b) W obwodzie 20 brygady pieszej: dnia 5 i 6 marca dla powiatu krobskiego w Rawiczu, dnia 8 i 9 marca dla powiatu krotoskiego w Krotoszynie, dnia 12 i 13 marca dla powiatu odolanowskiego w Ostrowie, dnia 15 i 16 marca dla powiatu ostrzeszowskiego w Kępnie, dnia 19 i 20 marca dla powiatu pleszewskiego w Pleszewie, dnia 22 i 23 marca dla powiatu wrzesińskiego we Wrześni, dnia 26 i 27 marca dla powiatu śremskiego w Śremie, dnia 29 i 30 marca dla powiatu wschowskiego w Wschowie.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2022, 12:30 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1937
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Dziennik Poznański.
(link powyżej).

Rok 1860.

Nr 99, 29.IV.

Str. 3- wiadomości miejscowe i potoczne.

Poznań, 28 kwietnia. Pułki 7 i 10 piechoty liniowej ze Szląska pochodzące, które od lat kilku w naszem Księstwie stoją, powrócą wkrótce do swej prowincyi i staną załogą w Wrocławiu, Legnicy i Bolesławcu. W ich miejsce natomiast przyjdzie 12 pułk liniowy z Frankfurtu nad Odrą i i Kistrzyna, 6 liniowy i 6 pułk landwery. Od kilku lat do 6 korpusu przyłączony pułk 19 piechoty liniowy, który się rekrutuje w Księstwie, wraca napowrót do korpusu 5 i stanie w Głogowie i Wschowie.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL