Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 13 sty 2025, 04:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 sty 2016, 16:47 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 523
Lokalizacja: Trójmiasto
Zastanawiałem się, gdzie o tym napisać.W jakim dziale.W moich poszukiwaniach dla krewnych zmagam się z trojaką formą tego nazwiska,poza jeszcze dalszymi pobocznymi,dzięki życzliwości Przyjaciół stąd poznanymi.Wygląda na to,że być może przybyli zza Prosny Foktowicze w części stali się pod zaborem pruskim Vogtami,a czasami - Foktami.Być może po prostu wtedy,gdy zapisujący dane do ksiąg metrykalnych nie zapytał o pisownię nazwiska?Być może,że nazwiska na -wicz nie były mile widziane w pruskich urzędach, a istnieli na miejscu lokalni Vogtowie i nastąpiło celowe upodobnienie?Czytałem kiedyś o pruskim nakazie utworzenia zniemczonych nazwisk przez niemieckich Żydów,stąd potem byli potem różni Rosenblattowie itp. W Prusach się raczej nie dyskutowało z władzą...Ciekawe,jak to było z tymi Foktami/Vogtami?Jest to dosyć uciążliwe przy poszukiwaniach w PP,bo ucho nie odróżnia Vogta of Fokta,a system PP-tak,czemu nie można się dziwić.Marzy mi się rozszerzenie PP o 50 lat wstecz:-)...A propos: księgi cechowe z Pleszewa (i nie tylko) dla niektórych cechów już są od kilku lat dostępne on-line z WBC.Sięgają po drugą połowę XIX wieku.Zupełnie inny system,ale można z tego sporo chronologii wydedukować.
Dziękuję "z góry" za wszelki odzew i pozdrawiam Wszystkich w Nowym Roku.
Jacek "gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2016, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5249
Lokalizacja: Poznań
W odpisach ksiąg parafialnych to samo nazwisko bywa zapisywane w różnych formach. Wszystko zależało od podającego swoje dane i tego jak usłyszał zapisujący. Np. nazwisko Schulz bywa zapisywane jako Szulc, a nawet Szulcz (czasami nawet w jednym akcie kilka form). Nie spotkałem się z tym, żeby celowo opuszczano końcówkę -wicz, ale np. nazwisko Foktowicz mogło być zapisane Foktowitz. Częściej z syna Schulza robiono Szulczyka.
Z Żydami to inna historia:
"Żydzi zamożni oraz akceptujący język niemiecki i obyczaje zostali uznani za uprzywilejowanych („Żydzi naturalizowani”). Otworzyły się przed nimi możliwości prowadzenia interesów na dużą skalę oraz przeniesienia się do głównych miast Prus. W 1848 roku zostało wprowadzone równouprawnienie Żydów. Zdecydowana większość żydowskich mieszkańców Prus skorzystała z oferowanych możliwości, integrując się ze społeczeństwem niemieckim (stopniowo stali się „Niemcami wyznania mojżeszowego”)."

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2016, 02:46 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 523
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję Henrykowi za komentarz do mego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL