Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 gru 2024, 09:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 kwi 2021, 14:07 
Offline

Dołączył(a): 21 paź 2019, 20:16
Posty: 45
Lokalizacja: Pobiedziska
Ponizej podaje link do petycji

https://www.petycjeonline.com/osobiste_ ... s=85553707

pozdrawiam Agata

_________________
Pozdrawiam :)
Agata Pakuza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2021, 14:53 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 403
Lokalizacja: Puszczykowo
Przydałaby się informacja czego ta petycja dotyczy, żeby wiedzieć o co chodzi przed kliknięciem w link.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2021, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1450
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
"My, niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą o umożliwienie samodzielnych poszukiwań w zasobach Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu oraz o zgodę na spis i digitalizację ksiąg metrykalnych i innych dokumentów.

Obecnie dostęp do zasobów Archiwum Archidiecezjalnego posiadają tylko 2 firmy profesjonalnie zajmujące się genealogią. Opcja płatnych kwerend jest dobrym pomysłem, ale nie powinna być jedyną możliwością, a jedną z dostępnych do wyboru.

Dla przykładu podam Archiwum Diecezjalne w Tarnowie, gdzie jest możliwa kwerenda osobista, jak równiez Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka w Krakowie, Archiwa Archidiecezjalne w Łodzi i w Poznaniu i wiele innych. Rozumiemy i szanujemy ograniczenia wynikające z pandemii, jednak odmawianie możliwości samodzielnych badań to stałe praktyki.

W Archiwum Archidiecezji w Przemyślu badanie historii rodziny we własnym zakresie nie jest możliwe. Osobiste poszukiwania są bardzo istotne dla genealogów amatorów, wnoszą wiele pozytywnych uczuć do naszego życia : pozwalają budować bliskość z przodkami, wzbudzają zainteresowanie ich obyczajami i życiem w zmieniających się warunkach socjo-historycznych. Zgłębiamy historię naszego kraju, mikroregionu, wzmacniają nasze poczucie przynależności do grupy i umacniają więzi z z Ojczyzną.

Znani ludzie różnych epok i czasów byli podobnego zdania. Józef Piłsudski mawiał, że "Ten kto nie szanuje i nie ceni przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości". Również Cyceron twierdził, że "Nie znać historii to zawsze być dzieckiem", Cyprian Kamil Norwid " Chcąc mieć przyszłość, należy mieć przeszłość" oraz nasza noblistka Wisława Szymborska "Umarłym wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci". Nawet Pismo Święte jasno stanowi: "Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku dni, ani też końca życia" (Hbr 7, 3).

Akta metrykalne, dokumenty znajdujące się w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu to nasze wspólne dobro, nasza historia, życie naszych przodków, którzy tworzyli naszą ojczyznę. Umożliwienie nam osobistych badań pozwoli nam na oddawanie kultu osobom zmarłym, czczenie ich pamięci, która jest naszym dobrem osobistym chronionym przepisami prawa cywilnego (art. 23 i 24 k.c.).

Prosimy o udostepnienie kopii aktualnego inwentarza ksiąg znajdujących sie w zasobach Archiwum. Wykaz nie jest zamieszczony na stronie internetowej, a jest to podstawowa kwestia w przypadku poszukiwań interesujących ksiąg, tym bardziej, że adres email do kontaktu ( b.archiwum@op.pl ) jest nieaktualny.

Zwracamy się również z prośbą o zgodę na digitalizację ksiąg. Pożary w Archiwum w Krakowie oraz w Archiwum Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pokazały, że bezcenne dokumenty można stracić w ciągu kilku chwil, dlatego niezmiernie ważne jest ich zabezpieczenie i uwiecznienie przez sfotografowanie, digitalizację akt będących częścią kultury i dziedzictwa narodowego Polski.

Mamy nadzieję, że nasze postulaty zostaną rozpatrzone pozytywnie, na co wszyscy liczymy i oczekujemy."

Z wyrazami szacunku.

Do wiadomości:

- Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Jego Ekscelencja Biskup Artur G. Miziński

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL