Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 07 lip 2024, 11:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lut 2014, 15:05 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2014, 13:58
Posty: 27
Dzień dobry,

czy może ktoś z Forumowiczów ma wiedzę dotyczącą kompletności zapisów w bazie Poznan Project pochodzących z ksiąg metrykalnych parafii ewangelickiej Orzeszkowo (pow. międzychodzki) z lat 1857-1874? W informacji na temat zawartości bazy danych w rubryce "liczba zapisów" widnieje liczba "47", która budzi wątpliwości (nie ma jednak podanych jakichkolwiek ograniczeń). Co więcej wpisując do wyszukiwarki nazwiska, które powinny z całą pewnością znaleźć się w wynikach z parafii ewangelickiej Orzeszkowo (np. Kurnatowscy czy Żychlińscy), otrzymujemy zerowe rezultaty. Innymi słowy mam trzy pytania:
1. Czy zapisy z Orzeszkowa zostały wprowadzone do bazy?
2. Jeżeli tak, to czy w sposób wybiórczy?
3. Jeżeli zindeksowano księgi, to czy rzeczywiście dotyczą lat 1857-1874?
Mam jeszcze pytanie o naturze "racjonalizatorskiej": czy Twórcy Poznan Projekt myśleli nad udostępnieniem pełnej listy zapisów z danej parafii? Istniejąca wyszukiwarka jest pewnie najlepszym narzędziem badawczym i stworzenie go budzi mój szczery podziw i szacunek, ale dostęp do pracy osób, które zajmowały się indeksowaniem, byłby na pewno pożyteczny dla genealogów ze względu na duże możliwości badawcze w obrębie zapisów z konkretnej parafii. Mam na myśli przede wszystkim łatwość i szybkość przeglądania takich list, a także dostęp do danych, które zostały zapisane z błędami (co czasami nieuniknione), a do których przez wyszukiwarkę nie ma żadnego dostępu. Błędne zapisy można w ten sposób łatwo opatrzyć korygującym komentarze.
Byłbym wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na moje pytania.

Pozdrawiam serdecznie,

Filip


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2014, 22:48 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Temat udostępniania wszystkich indeksów był już poruszany na forum i Twoja sugestia zapewne nie będzie uwzględniona. Co do liczby małżeństw- w niektórych parafiach jest jeszcze mniej ślubów :) a jeśli nie ma interesującego Cię nazwiska to może ślub miał miejsce w innym kościele? Bądź też wystąpił jakiś błąd w notacji tegoż nazwiska, lub też indeksujący mógł je źle odczytać :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2014, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2014, 13:58
Posty: 27
Dziękuję, Mikołaju, za odpowiedź. Oczywiście liczę się z możliwością, że ślub, który mnie interesuje mógł się odbyć w innej parafii, ale niepokoi mnie fakt braku nazwisk rodzin, które były licznie reprezentowane na tych ziemiach. Tu prośba do innych Forumowiczów: jeżeli komuś udało się znaleźć jakikolwiek wpis w Poznan Project związany z parafią ewangelicką Orzeszkowo, to zachęcam do podzielenia się tym na forum. Pozdrowienia, F.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 08:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Filip napisał(a):
czy może ktoś z Forumowiczów ma wiedzę dotyczącą kompletności zapisów w bazie Poznan Project pochodzących z ksiąg metrykalnych parafii ewangelickiej Orzeszkowo (pow. międzychodzki) z lat 1857-1874? W informacji na temat zawartości bazy danych w rubryce "liczba zapisów" widnieje liczba "47", która budzi wątpliwości (nie ma jednak podanych jakichkolwiek ograniczeń). Co więcej wpisując do wyszukiwarki nazwiska, które powinny z całą pewnością znaleźć się w wynikach z parafii ewangelickiej Orzeszkowo (np. Kurnatowscy czy Żychlińscy), otrzymujemy zerowe rezultaty. Innymi słowy mam trzy pytania:
1. Czy zapisy z Orzeszkowa zostały wprowadzone do bazy?
2. Jeżeli tak, to czy w sposób wybiórczy?
3. Jeżeli zindeksowano księgi, to czy rzeczywiście dotyczą lat 1857-1874?


Te szczegółowe pytania należałoby zadać p. Zofii, która wykonała indeksację tych zapisów w AP w Gorzowie Wlkp. Wydaje mi się, że nie ma jej z nami na forum, ale może się mylę?

Z pewnością zindeksowany został cały zasób, który posiada Archiwum dla tych lat. Jest to 47 ślubów w ciągu 18 lat (dla dwóch lat nie ma ani jednego ślubu, ale sądzę, że po prostu nie zawarto ich w tym czasie). Mogę jednak powiedzieć, że w latach wcześniejszych, zachowanych w AP w Poznaniu, też ślubów jest bardzo niewiele, porównywalna ilość. Niestety - nie zachowały się oryginalne księgi metrykalne gminy orzeszkowskiej i dysponujemy jedynie duplikatami. Jest możliwość, że do duplikatów nie wpisano kompletu zapisów z ksiąg oryginalnych, np. z uwagi na granice powiatów - ale to tylko moje przypuszczenie.

Co do punktu "wyszukiwanie po parafii", to wielokrotnie było to już wyjaśniane. Indeksy pochodzą z różnych źródeł, niektórzy indeksujący a także niektórzy dysponenci akt oryginalnych wyrazili zgodę na umieszczenie indeksów w takiej formie organizacyjnej, jaka jest (możliwość wyszukiwania po nazwiskach, a nie ściągania całych indeksów). Ja jestem tylko "powiernikiem" tych indeksów na określonych warunkach, a nie ich samoistnym właścicielem.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 11:44 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2014, 13:58
Posty: 27
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Prawdą jest, że ślubów w parafii orzeszkowskiej nie było wiele, dla przykładu w roku 1856 zaledwie siedem (APP). Niestety akta z AP w Gorzowie są niedostępne ze względu na przeprowadzkę do nowego budynku, a więc informacje z Poznan Project mają kluczowe znaczenie.
Przepraszam za ponowne poruszanie, jak się okazuje, dawno omawianego wątku publikacji kompletnych list. Nie byłem świadomy toczącej się kiedyś dyskusji. Pozostaje mi jeszcze raz podziękować Rozmówcom za odpowiedź i wykorzystać okazję do zadania pytania o zasięg parafii ewangelickiej w Orzeszkowie do 1896 roku, a więc kiedy z Orzeszkowa wydziela się Mechnacz i Miłostowo. Czy ktoś z szanownych Forumowiczów mógłby łaskawie udostępnić referencje bibliograficzne na ten temat? Dysponuję "Geschichte der evangelischen Kirche im Posener Lande" Wurzburg 1956, ale to zbyt ogólnikowe dzieło i niestety nie znajduję tam tak szczegółowych informacji.
Łączę pozdrowienia,
F.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Mnie się zawsze wydawalo, że parafia orzeszkowska nie była tak naprawdę regularną parafią ewangelicko-unijną, a kościołem do którego uczęszczały nieliczne rodziny kontynuujące tradycje kościoła reformowanego, czyli coś jak kościół św. Piotra w Poznaniu. Dlatego dojeżdżano tam zapewne z daleka. Nie mam w tej chwili czasu na szczegółowe sprawdzanie źródeł, z których na szybko mogę polecić to:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=51858

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 12:41 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2014, 13:58
Posty: 27
Serdeczne dzięki!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 13:51 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2010, 15:52
Posty: 7
Witam!
Odpowiedzi na pytania
1.Zapisy tylko ślubów z Orzeszkowa są w bazie.
2.Na kartach są też zapowiedzi (bez numerów i danych),których nie indeksowałam.
3.Korzystałam z duplikatów Sądu Obwodowego w Międzychodzie.
Interesujące Cię nazwiska :
1862 wyszły zapowiedzi ślubu Leo Bukowieckiego i Wandy Raczyńskiej -Czarny Las /Kożmin
1866 wyszły zapowiedzi ślubu Bronisława Żychlińskiego i Stefanii Osińskiej -Targowa Górka /Biskupice Polska
Jeśli istnieje potrzeba mogę sprawdzić w AP w Gorzowie.
Pozdrawiam Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 16:42 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2014, 13:58
Posty: 27
Serdecznie dziękuję za kompletną odpowiedź! Jeżeli byłaby możliwość sprawdzenia w ślubu Augusta Krügera z Marianną Mrozek, który najprawdopodobniej został zawarty w 1857 roku, to byłby bardzo wdzięczny. Oboje byli mieszkańcami okolic Kamionny (Prusim, Gralewo), on ewangelik, ona katoliczka. Urodzenia i zgony ich dzieci (dorobili się 10) były rejestrowane w parafii katolickiej w Kamionnie od 1858 roku. August Krüger widnieje w księdze zapowiedzi ślubnych z Orzeszkowa w 1856 roku.
Pozdrawiam i dziękuję,
F.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 23:10 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2009, 17:02
Posty: 52
Uprzejmie donoszę, że archiwum państwowe w Poznaniu jest w szczęśliwym posiadaniu (podobno) duplikatów ksiąg z Żerkowa za okres od 1818 do 1874 - tak podają żródła dobrze poinformowane. Co prawda nie można ich znaleźć w katalogach online ale należy parcie żądać ich wyszukania !!!!

Czy taki sam los spotkał może parafię Brzostków pod Żerkowem ? ;) Pytanie do Łukasza :)

Pozdrawiam

Marcin

_________________
Morawski - Czerniejewo, Gurowo
Nowak, Zielniewicz, Wegner - Janowiec
Nawrocik, Nycz, Walczak - Brzostków
Ostrowscy - Żegocin
Waliszewski - Golina
Czerwiński, Fręś, Koza, Seelig - Piłka, Wrzeszczyna
Schielmann, Schwebs - Brodnica w Prusach Zachodnich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Tak, dotyczy to praktycznie całego powiatu jarocińskiego, z drobnymi wyjątkami.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 23:52 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2009, 17:02
Posty: 52
hmmm czyli R(Ż)egocin też?

_________________
Morawski - Czerniejewo, Gurowo
Nowak, Zielniewicz, Wegner - Janowiec
Nawrocik, Nycz, Walczak - Brzostków
Ostrowscy - Żegocin
Waliszewski - Golina
Czerwiński, Fręś, Koza, Seelig - Piłka, Wrzeszczyna
Schielmann, Schwebs - Brodnica w Prusach Zachodnich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 08:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
marton napisał(a):
hmmm czyli R(Ż)egocin też?


Sprawdź na miejscu. Ja tak szczegółowego spisu nie mam. Pamiętam, że było to kilkanaście parafii, w tym na pewno Żerków, Brzostków, Siedlemin, to wiem na pewno.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Przy okazji skoro się zgadało o tych duplikatach, warto aby osoby mające taką możliwość, interesowały się tym, jakie dokumenty zalegają jeszcze w archiwach sądów i urzędów administracji lokalnej. Za mojej pamięci, nie tak w końcu dawnej (15-20 lat) miało miejsce w Wielkopolsce przynajmniej pięć przypadków odnalezienia sporych zbiorów akt meldunkowych wsi, lub duplikatów metrykaliów z XIX wieku. Mam tu na myśli zbiory obejmujące większość miejscowości danego powiatu, a nie odnalezienie jednej czy drugiej jednostki. W większości przypadków zbiory te są dostępne już w AP, w pozostałych mam nadzieję że w końcu się w nich znajdą.

Jednak nadal nic nie wiemy o losie duplikatów metrykalnych dla sporych terenów, np. całego dawnego powiatu obornickiego, czy akt z lat 1830-1874 dla powiatu leszczyńskiego i innych. Dla wielu miejscowości południowej Wielkopolski cezurą jest też rok 1854 - nie wiem dlaczego i co się stało z aktami późniejszymi. Zdarzyć się może podczas naszych poszukiwań w urzędach itp. że dowiemy się o istnieniu w archiwum urzędu XIX-wiecznych szpargałów, uznanych za nieprzydatne. Warto się tym zainteresować, poprosić o udostępnienie i warto potem poinformować o tym np. na forum :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2014, 00:10 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2009, 17:02
Posty: 52
otóż uzbroiłem mojego kolegę w instrukcję na temat domagania się duplikatów powiatu jarocińskiego w AP w Poznaniu. Kolega wybrał się tam pełen zapału. Jest bardzo początkujący jednak niezwykle rozgarnięty i dociekliwy. Oto jego "świadectwo" zderzenia się w AP-rzeczywistością:

"(...)z tym wyszukiwaniem w pracowni jest taki problem, że pani przy mnie odpaliła w necie pradziada i szukajwarchiwach i tam nic nie znalazła... żadnego ich katalogu wewnętrznego, mimo że pytałem, gdzie maja taki i jak w nim szukać... chyba na razie nie mam siły przebicia, żeby takiej pani racjonalnie wytłumaczyć, gdzie ma szukać (niby wiadomo, ale na tekst: "no nie ma", "nie ma jak inaczej znaleźć" nie wiem, co konkretnie odpowiedzieć) - muszę się tam zorientować bardziej, co nastąpi pewnie po kilku wizytach...

swoją drogą, to nadal i niezmiennie zaskakujące, że siedzą tam w ciszy i ziewają, a jak ktoś zapyta o coś konkretnego, to sprawdzą coś tam gdzies tam i "nie ma", 3 minuty poświęcone i dalej siedzą w ciszy i ziewają.... dla mnie taka osoba powinna być biegła w "przeszperaniu" wszelkich możliwych źródeł, katalogów itd (...)"

urocze :)

Pozdrawiam

_________________
Morawski - Czerniejewo, Gurowo
Nowak, Zielniewicz, Wegner - Janowiec
Nawrocik, Nycz, Walczak - Brzostków
Ostrowscy - Żegocin
Waliszewski - Golina
Czerwiński, Fręś, Koza, Seelig - Piłka, Wrzeszczyna
Schielmann, Schwebs - Brodnica w Prusach Zachodnich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2014, 00:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Przy próbie dodania komentarza na PP wyskakuje mi komunikat NG_ERROR_INVALID_TOKEN

Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2014, 12:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 paź 2010, 13:17
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań / Swarzędz
Witam serdecznie,
czy wiadomo, kto indeksował parafię Dubin, bo nie wiem, czy jest zakończona? Czy Poznań Project będzie w przyszłości obejmował spisy małżeństw z ostatnich dekad XVIII wieku lub pierwszych XX wieku?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2014, 12:31 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Parafia Dubin została zindeksowana w całości.
http://poznan-project.psnc.pl/page.php? ... ent_rawicz

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2014, 12:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 paź 2010, 13:17
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań / Swarzędz
Bardzo dziękuję za informację i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 08:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
marton napisał(a):
otóż uzbroiłem mojego kolegę w instrukcję na temat domagania się duplikatów powiatu jarocińskiego w AP w Poznaniu. Kolega wybrał się tam pełen zapału. Jest bardzo początkujący jednak niezwykle rozgarnięty i dociekliwy. Oto jego "świadectwo" zderzenia się w AP-rzeczywistością:

"(...)z tym wyszukiwaniem w pracowni jest taki problem, że pani przy mnie odpaliła w necie pradziada i szukajwarchiwach i tam nic nie znalazła... żadnego ich katalogu wewnętrznego, mimo że pytałem, gdzie maja taki i jak w nim szukać... chyba na razie nie mam siły przebicia, żeby takiej pani racjonalnie wytłumaczyć, gdzie ma szukać (niby wiadomo, ale na tekst: "no nie ma", "nie ma jak inaczej znaleźć" nie wiem, co konkretnie odpowiedzieć) - muszę się tam zorientować bardziej, co nastąpi pewnie po kilku wizytach...


Wybrałem się do AP osobiście i ustaliłem stan faktyczny.

Otóż te parafie, które już opracowano, można wyszukiwać w szukajwarchiwach, lub w bazie IZA na komputerach w pracowni.

Niestety wbrew temu co sądziłem, z tego dopływu z powiatu jarocińskiego, niewiele parafii już opracowano do etapu, w którym materiał widnieje w bazie i można go zamawiać. Idzie to chyba alfabetycznie, tak że np. parafia Brzostków już się tam znajduje i można ją bez problemu zamówić:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3250/0/st ... bJednostki

Albo Cerekwica:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3258/0/6. ... bJednostki

Jaraczewo i Kotlin też są, ale Żerków jeszcze nie - niestety jest ostatni w alfabecie... Kto chce może sprawdzić dokładnie każdą parafię wychodząc np. od tego linka:
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=%2B ... er&rpp=100

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 13:54 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2009, 17:02
Posty: 52
dziękuje bardzo ze osobistą interwencję. Zatem zaczynam od Brzóstkowa i cierpliwie będę czekać na Żerków.
Pozdrawiam

_________________
Morawski - Czerniejewo, Gurowo
Nowak, Zielniewicz, Wegner - Janowiec
Nawrocik, Nycz, Walczak - Brzostków
Ostrowscy - Żegocin
Waliszewski - Golina
Czerwiński, Fręś, Koza, Seelig - Piłka, Wrzeszczyna
Schielmann, Schwebs - Brodnica w Prusach Zachodnich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 22:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Czas na podsumowanie lutego.

Nowo dodane parafie:


Trąbczyn [pow. Słupca]; Złotniki Wielkie [pow. Kalisz]; Żychlin ewangelicka [pow. Konin]; Racot ewangelicka [pow. Kościan]; Krajenka ewangelicka [pow. Złotów]

oraz USC Kiszkowo, Modliszewko [pow. Gniezno]; Obłaczkowo [pow. Września]; Pniewy [pow. Szamotuły]; Bnin [pow. Śrem]; Dalewo, Głuchowo [pow. Kościan]; Biedrusko [pow. Poznań]; Czerniejewo [pow. Witkowo]; Sulmierzyce [pow. Odolanów]

Uzupełnienia w parafiach:

katolickich: Chełmce [pow. Strzelno]; Imielno, Pawłowo [pow. Witkowo]; Brdów, Brudzew, Lubotyń, Borysławice Kościelne [pow. Koło]; Obrzycko [pow. Szamotuły]; Rychtal [pow. Namysłów]; Giewartów, Skulsk [pow. Słupca]; Kawnice, Grabienice, Gosławice, Lisiec Wielki, Ślesin [pow. Konin]; Boleszczyn [pow. Turek]; Zborów [pow. Kalisz]; Sokolniki [pow. Wieluń]; Wągłczew [pow. Sieradz]; Pszczew [pow. Międzyrzecz]; Gołańcz [pow. Wągrowiec];
ewangelickich: Maślaki [pow. Konin]; Inowrocław; Szubin; Obrzycko [pow. Szamotuły]; Rakoniewice [pow. Babimost]; Grodzisk Wielkopolski
oraz USC Bukowiec [pow. Międzyrzecz]; Kobylagóra [pow. Ostrzeszów]; Konojad [pow. Kościan]

Życzę ciekawych odkryć i pozdrawiam,

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2014, 23:37 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Łukaszu.
Zindeksowałam śluby(BaSIA)parafię Kiszkowo 1866-1874 -duplikaty, jednostka 53/3340 i Brzezie kilka lat 53/3249. Mam w związku z tym pytanie-czy duplikaty są wstawiane do PP czy nie brane pod uwagę.O tyle to ważne, że może w przypadku duplikatów nie indeksować ich w pierwszej kolejności.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Genowefa napisał(a):
Zindeksowałam śluby(BaSIA)parafię Kiszkowo 1866-1874 -duplikaty, jednostka 53/3340 i Brzezie kilka lat 53/3249. Mam w związku z tym pytanie-czy duplikaty są wstawiane do PP czy nie brane pod uwagę.O tyle to ważne, że może w przypadku duplikatów nie indeksować ich w pierwszej kolejności.


Obecnie śluby katolickie z zaboru pruskiego sa już w PP niemal kompletne i prawie zawsze zindeksowane z ksiąg oryginalnych, więc ich z BaSI nie pobieram. Ale to oczywiście nie znaczy, że nie należy ich indeksować dla BaSI! Z rzeczy natomiast, które wzbogacą PP i są w "poczekalni" BaSI, na pewno głównie należałoby wymienić śluby USC (pobieram do 1899). W ramach PP w ogóle nie zlecam osobno indeksowania akt USC dotępnych w SzwA, tylko czekam aż pojawią się w BaSI. Pobieram również śluby z zaboru rosyjskiego, oczywiście te, których jeszcze w PP nie ma. Natomiast z duplikatów katolickich z zaboru pruskiego nic już mi się w praktyce nie przyda.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 14:58 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję za odpowiedź.Rozumiem.
Pozdrawiam serdecznie

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2338
Lokalizacja: Gniezno
Korekta w niektórych parafiach, na pewno coś dobrego wniesie.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 18:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
kabat napisał(a):
Korekta w niektórych parafiach, na pewno coś dobrego wniesie.


Cały czas odbywają się korekty, w miarę możliwości logistycznych i chęci uczestników.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2014, 18:50 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2014, 20:48
Posty: 2
Witam wszystkich bardzo serdecznie.Na imię mam Zbyszek i od niedawna poszukuję moich przodków.Chciałbym się dowiedzieć,dlaczego przy niektórych małżeństwach są podani rodzice małżonków,a przy niektórych nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2014, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2009, 07:51
Posty: 300
Lokalizacja: Kruszwica; Ipswich Suffolk
binolotti napisał(a):
Witam wszystkich bardzo serdecznie.Na imię mam Zbyszek i od niedawna poszukuję moich przodków.Chciałbym się dowiedzieć,dlaczego przy niektórych małżeństwach są podani rodzice małżonków,a przy niektórych nie.


Witaj,
nie kazdy zapis metrykalny zawiera takie dane. Zapewne wynikalo to z roznych powodow.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam Adam

Genealogia jest super!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2014, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2014, 20:48
Posty: 2
Wielkie dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2012, 21:28
Posty: 28
Mam pytanie dot wyszukiwarki
znalazłam taki ślub (który mnie interesuje)
Parafia katolicka Wilamów, wpis 5 / 1822
[u]Bogumił Marenda [/u
Bogumiła Pietrzak
Ale jak szukam na http://www.szukajwarchiwach.pl w tej parafii i w tym roku nie ma takiego ślubu

Gdzie on w takim razie jest?
Magdalena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
magdalena72 napisał(a):
Mam pytanie dot wyszukiwarki
znalazłam taki ślub (który mnie interesuje)
Parafia katolicka Wilamów, wpis 5 / 1822
[u]Bogumił Marenda [/u
Bogumiła Pietrzak
Ale jak szukam na http://www.szukajwarchiwach.pl w tej parafii i w tym roku nie ma takiego ślubu


Śluby z Wilamowa z lat 1800-1843 opracowano z księgi łacińskiej znajdującej się w AD we Włocławku. Tam należałoby odszukać oryginał aktu. Między księgami łacińskimi, a duplikatami cywilnymi znajdującymi się w AP (i na szukajwarchiwach) zdarzają się rozbieżności.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 20:27 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2012, 21:28
Posty: 28
Dziękuję za szybką odpowiedź - będę szukać dalej
Magdalena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
Witam mam pytanie Czy wszystkie śluby z parafii Szamotuły są wprowadzone do przeglądarki bo nie mogę znałeś wzmianki o dwóch ślubach.

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 21:13 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Nie. Zindeksowane są lata 1819-1899

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
dziękuje za odpowiedź interesujące mnie lata są zindeksowane.

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2014, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Balbas napisał(a):
Witam mam pytanie Czy wszystkie śluby z parafii Szamotuły są wprowadzone do przeglądarki bo nie mogę znałeś wzmianki o dwóch ślubach.


Z lat 1835-1836 mamy śluby tylko z wiosek, dla miasta Szamotuły nie. Poza tym wszystk powinno być.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2014, 22:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
W www.szukajwarchiwach jest Rdutów powiat kolski jednostki 54/800/6...Umieszczono je też w BaSI. Natomiast w Genetece zindeksowano Rdutów i zaliczono do łódzkiego a nie wielkopolskiego. Mam pytanie-czy to jest prawidłowo i czy w Poznan Project też będzie Rdutów?
O dziwo, mam tam moich? Podpolińskich :shock:

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 16:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Genowefa napisał(a):
W http://www.szukajwarchiwach jest Rdutów powiat kolski jednostki 54/800/6...Umieszczono je też w BaSI. Natomiast w Genetece zindeksowano Rdutów i zaliczono do łódzkiego a nie wielkopolskiego. Mam pytanie-czy to jest prawidłowo i czy w Poznan Project też będzie Rdutów?
O dziwo, mam tam moich? Podpolińskich :shock:


Jak przyjrzeć się zmianom podziałów administracyjnych na wschodnich rubieżach Wielkopolski, to jest dość szeroki pasek terenu, na którym leżą miejscowości podlegające raz Poznaniowi, raz Łodzi czy Bydgoszczy. Do tego jeszcze był podział "gierkowski" w którym województwo konińskie objęło niewielkie tereny dawnego powiatu kutneńskiego - i ten obszar przejęło województwo wielkopolskie. Może geneteka zasugerowała się podziałem sprzed 1975 roku? Wtedy chyba Rdutow faktycznie należał do łódzkiego i dlatego księgi sprzed 1876 roku są w AP Łódź (wszystkie późniejsze w Koninie).

W Poznan Project umieszczam indeksy ze wszystkich tego typu ziem pogranicznych i Rdutów też się tam znajdzie, o ile ktoś go dla nas zindeksuje. Tyle, że umieszczę go pod powiatem Kutno, gdzie należał w roku 1890, który jest dla mnie punktem odniesienia.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 18:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Wilamów podobnie :D :D :D

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2014, 18:26 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Rdutów.
Łukaszu,dziękuję serdecznie za wyjaśnienie.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2014, 10:45 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2014, 20:47
Posty: 36
Witam

Jak na podstawie metryczki ustalić gdzie znajdują się wskazane w niej mikrofilmy?
Z informacji na stronie
http://poznan-project.psnc.pl/pages/par ... frame=true
wynika, że w Parafii Rzymsko-Katolickiej albo w Archiwum Archidiecezjalnym - jeżeli weźmie się wcześniejszy nagłówek.
Podobnie z metryczką:
http://poznan-project.psnc.pl/pages/par ... frame=true
Nie wiadomo czy w Archiwum Państwowym czy w Archidiecezjalnym czy może w parafii.
Oczywiście można tego się dowiedzieć przeszukując inne bazy, ale skoro metryczka wskazuje gdzie jakie dokumenty metrykalne są, to może też powinna wskazywać gdzie są mikrofilmy.

Pozdrawiam
Maciej

_________________
Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2014, 12:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Mikrofilmy to są u Mormonów.

A pozorna sprzeczność przy opisach bierze się stąd, że w AAG są kopie mikrofilmów dla całego tego okresu (co prawda obecnie chyba nie udostępniane). A księgi same w parafii.

MaciejR napisał(a):
Witam

Jak na podstawie metryczki ustalić gdzie znajdują się wskazane w niej mikrofilmy?
Z informacji na stronie
http://poznan-project.psnc.pl/pages/par ... frame=true
wynika, że w Parafii Rzymsko-Katolickiej albo w Archiwum Archidiecezjalnym - jeżeli weźmie się wcześniejszy nagłówek.
Podobnie z metryczką:
http://poznan-project.psnc.pl/pages/par ... frame=true
Nie wiadomo czy w Archiwum Państwowym czy w Archidiecezjalnym czy może w parafii.
Oczywiście można tego się dowiedzieć przeszukując inne bazy, ale skoro metryczka wskazuje gdzie jakie dokumenty metrykalne są, to może też powinna wskazywać gdzie są mikrofilmy.

Pozdrawiam
Maciej

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2014, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 17 mar 2014, 18:05
Posty: 2
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie ksiąg metrykalnych z Książa Wielkopolskiego powiat Śrem. Chodzi mi o lata 1837 do 1873 gdyż w Projekt Poznań wyszukuje mi małżeństwa np wpis 8/1873 tylko ja nie mogę ich nigdzie znaleść. Gdzie dokładnie mogą znajdować się te księgi ponieważ archiwum archidiecezjalne w Poznaniu ich niema, a proboszcz na parafii tez się zarzeka ze ich nie posiada. Aha i przy okazji w jakim języku były pisane księgi z tamtego okresu i z wyżej wymienionej miejscowości. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2014, 19:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
semark2 napisał(a):
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie ksiąg metrykalnych z Książa Wielkopolskiego powiat Śrem. Chodzi mi o lata 1837 do 1873 gdyż w Projekt Poznań wyszukuje mi małżeństwa np wpis 8/1873 tylko ja nie mogę ich nigdzie znaleść. Gdzie dokładnie mogą znajdować się te księgi ponieważ archiwum archidiecezjalne w Poznaniu ich niema, a proboszcz na parafii tez się zarzeka ze ich nie posiada. Aha i przy okazji w jakim języku były pisane księgi z tamtego okresu i z wyżej wymienionej miejscowości. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Marek.


Księga ta jest w parafii. Niedługo zresztą zapewne znajdzie się w AAP.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2014, 19:42 
Offline

Dołączył(a): 17 mar 2014, 18:05
Posty: 2
Dziekuje za odpowiedz. A te księgi Książa to w jakim języku były pisane? Pozdrawiam Marek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2014, 15:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
W Poznan Project z parafii Trąbczyn wpis 5/1811 jest ślub:
Samuela Zaywerta (lat31) oj. Krzysztof, matka Rozyna
z Eleonorą Anną Zywert (lat24) ojciec Krzysztof, matka Anna Rozyna.

Zważywszy na małą parafię wydaje się być niemożliwym, ażeby były dwie rodziny O tym samym nazwisku (myślę, że zapis nazwiska pana młodego nieco różniący się od nazwiska panny młodej wynika z niedokładności zapisu w księdze parafialnej). Czy co - pan młody i panna młoda to brat i siostra?

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2014, 16:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Tak właśnie jednak w akcie stoi, a do tego część osób w akcie figurujących pochodzi z Nekielskich Olędrów. Może ksiądz coś pokręcił z przedłożonymi mu dokumentami, albo faktycznie istniały dwie rodziny o podobnych personaliach.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2014, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Podsumowujemy marzec.

Doszły nam w Poznan Project parafie:

Kochłowy [pow. Kępno]; Łysiny, Przyczyna Górna [pow. Wschowa]

ewangelickie: Wschowa (Stare Miasto), Stare Drzewce [pow. Wschowa];

oraz USC:
Nochowo, Tworzymirki [pow. Śrem]; Potrzebowice, Borzysko [pow. Wieleń]; Środa, Szlachcin, Zaniemyśl [pow. Środa]; Sieraków [pow. Międzychód]; Mieszków [pow. Jarocin]; Kopanica [pow. Babimost]; Ostrów Wlkp.; Cerekwica [pow. Poznań]

Uzupełnienia w parafiach:

Kruchowo, Duszno [pow. Mogilno]; Góra [pow. Jarocin]; Kłodawa, Chełmno, Janiszew, Izbica Kujawska [pow. Koło]; Mrocza [pow. Wyrzysk]; Łubowo, Kłecko [pow. Gniezno]; Wójcin [pow. Wieluń]; Cerekwica [pow. Poznań]; Niechłód [pow. Wschowa]; Leszno; Lubosz [pow. Międzychód]; Siedlec [pow. Środa]; Jedlec, Kuczków [pow. Pleszew]; Rogoźno [pow. Oborniki]; Malanów, Tokary [pow. Turek]; Łęki Wlk. [pow. Śmigiel]; Koźmin; Margonin [pow. Chodzież]; Dobrcz [pow. Bydgoszcz]; Witkowo

ewangelickie: Wronki [pow. Szamotuły]; Witkowo; Racot [pow. Kościan]; Szlichtyngowa [pow. Wschowa]; Swarzędz [pow. Poznań]; Sieraków [pow. Międzychód]; Borek [pow. Koźmin]

oraz USC:
Miłostowo [pow. Międzychód]; Stary Tomyśl [pow. Nowy Tomyśl]; Międzyrzecz; Stare Drzewce [pow. Wschowa]; Wielowieś [pow. Ostrów]; Duszniki [pow. Szamotuły]; Kórnik, Międzychód [pow. Śrem]; Krerowo, Kleszczewo, Michałowo [pow. Środa]; Miłosław [pow. Września]; Gorzyczki, Kawczyn [pow. Kościan]

Miłych poszukiwań.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2014, 21:49 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Witam,
W wyszukiwarce Poznan Project znalazłam taki zapis:

Parafia katolicka Kleczew, wpis 11 / 1860

Franciszek Urkurek (23 lat)
ojciec: Franciszek , matka: Marianna
Marianna Starzak (21 lat)
ojciec: Wojciech , matka: Urszula

Wydaje mi się, że nazwisko Pana młodego jest "przekręcone". I jeśli tak jest, to byłby to ślub pary, która mnie interesuje. Czy ktoś z forumowiczów ma może kopię tego aktu lub własne notatki i pomoże mi zweryfikować moje domysły?

Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL